Geri
10%
savas-yayinevi

Savaş Yayınları Teminat Mektupları

 70,00  63,00

Ücretsiz Kargo
YAZAR

Stok Kodu: 9786054974917 Kategoriler: ,
Açıklama
Teminat Mektupları Savaş Yayınları

Beşinci Basıya Önsöz
Ticaricirc; hayatta, taraflar arasındaki güvensizlik duygusunu gidermek için, aynicirc; ya da şahsicirc; teminat kullanılmaktadır. Normal şartlarda, aynicirc; teminatın şahsicirc; teminata tercih edildiği genel kabul görmektedir. Ancak, kredibilitesi yüksek kişi ya da kurum tarafından verilecek şahsicirc; teminat, aynicirc; teminata tercih edilmektedir. Şahsicirc; teminat niteliğine sahip olan banka teminat mektupları, bankaların kredibilitesinin yüksek olması sebebi ile uygulamada en fazla tercih edilen teminat türü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özellikle, teminat mektuplarının temel ilişkiden bağımsız olması, güvence verilen taraf bakımından büyük bir kolaylık yaratmakta ve hem ülke içi ticaricirc; ilişkilerde hem de milletlerarası ticaricirc; ilişkilerde tercih sebebi olmaktadır.
Teminat mektupları, hem ülke içi ticaricirc; ilişkilerde hem de milletlerarası ticaricirc; ilişkilerde yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışmada, teminat mektupları alanında yaşanan problemler, yargı kararlarında yararlanılarak ele alınmıştır.
Teminat mektupları, millicirc; hukuklarda pozitif düzenlemeye konu olmamıştır. Milletlerarası ticaricirc; ilişkiler bağlamında MTO tarafından birörnek kurallar şeklinde düzenlenmiştir. MTOrsquo;nun sonuncu yayını olan 758 Sayılı ldquo;Talep Garantilerine İlişkin Birörnek Kurallarrdquo;(TGBK), 1 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Bu basıda, önceki basılarda olduğu gibi, çok sayıda yargı kararını ele alıp incelemeye çalıştık.
Bu vesile ile yayımlanmamış kararların temininde yardımlarını esirgemeyen değerli dostlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. Her zaman olduğu gibi, yoğun çalışmalarım esnasında büyük fedakacirc;rlıklar gösteren çocuklarıma ve eşime de teşekkürü bir borç bilirim.
Ayrıca bu baskının hazırlanması aşamasında tashihlerin yapılmasında büyük emeği geçen kürsü arkadaşım Araş. Gör. Dr. Alper Çağrı YILMAZ, Araş. Gör. Lale AYHAN ve Araş. Gör. Işınsu HAMŞİOĞLUrsquo;na yapmış oldukları titiz çalışma sebebi ile teşekkür ediyorum.
Dizgi ve baskıda gerekli fedakacirc;rlığı gösteren SAVAŞ YAYINEVİ çalışanlarına teşekkür ederim.
Çalışmanın, faydalı olması yazarını mutlu edecektir.
Prof. Dr. Vahit DOĞAN
12.08.2015 Emek-Ankara
Konu Başlıkları
Teminat Mektuplarının Hukukicirc; Mahiyeti ve Fonksiyonları
Teminat Mektuplarının Çeşitleri
Teminat Mektubu İlişkisinin Kuruluşu ve Taraflar Arasındaki İlişki
Teminat Mektubundan Doğan Borcun Ödenmesi ve Ödemeye İlişkin Özel Durumlar
Dolaylı Banka Teminat Mektupları
Teminat Mektuplarına Uygulanacak Hukukun Tespiti
Bağlama Kuralının Uygulama Alanı
Teminat Mektubu Statüsünün Uygulama Alanı
Teminat Mektubu Örnekleri
Yorumlar (0)
İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Savaş Yayınları Teminat Mektupları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir